info@bewsoft.com 0541 291 29 11


Domain, web sitenize tarayıcı üzerinde kolayca ulaşılmasını sağlayan isimdir. Eğer domain (alan adı) olmamış olsaydı internet üzerinde web sitelerine giriş yapabilmek için IP adreslerini aklımızda tutmamız gerekecekti. Örneğin firmamızın sitesine giriş yapabilmek için aklınızda tutmanız gereken ip adresi 193.70.19.218 olacaktı. Bu ve buna benzer dünya da çok fazla karmaşık IP adresleri bulunmaktadır.Bu karmaşık sayıları aklımızda tutmak zor olacağı ve daha anlaşılabilir hale gelmesi için domain keşfedilmiş. Bu sayede firmamızın sitesine IP yazmak yerine bewsoft.com alan adı üzerinden ulaşılabilmektedir.

Dünyada global olarak kullanılan bir çok alan adı uzantısı bulunmaktadır. Bu alan adlarının en çok bilinen ve kullanılanları ise com, net ve org uzantılarıdır. İlk olarak 15 Mart 1985'te symbolics.com alan adını kayıt edilmesi ile kullanılmaya başlanan .com şu anda dünya üzerinde en çok kullanılan uzantıdır. 

Com, Net ve Org gibi özgün domain uzantılarının yanı sıra her ülkenin kendisine ait domain uzantısı da vardır. Ülkemizin alan adı uzantısı .tr'dir. com.tr, net.tr ve org.tr gibi uzantılara sahip domainler ülkemize ait domainlerdir. Firmamız .tr uzantılı domain satışı yapmamaktadır. TR uzantılı domainlerin kontrolü ODTÜ'de bulunan NIC.TR firmasındadır.

Firmamızın kayıt ettiği domain uzantılarını kontrol etmek ve kendinize bir alan adı satın almak için lütfen iletişime geçin